Χριστουγεννιάτικο Δέντρο Ομίλου Τέχνη και Φυσικό Περιβάλλον

Τις τελευταίες δεκαετίες οι γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς έχουν συνδεθεί με τον άκρατο καταναλωτισμό που εκφράζει την εποχή μας. Η ψυχική ανάταση των ημερών για πολλούς θεωρείται ανάλογη του μεγέθους των δώρων και των λαμπιονιών που φωτίζουν κάθε δυνατή σπιθαμή του οπτικού μας πεδίου. Χιλιάδες είναι τα δέντρα που κόβονται ετησίως για την παραγωγή ευχετήριων καρτών και χαρτιού περιτυλίγματος. Πρόκειται για μία κουλτούρα που αφήνει ετησίως ένα οδυνηρό οικολογικό αποτύπωμα στον πλανήτη μας.

Μία κριτική στάση που έχει αναπτυχθεί στον κόσμο των εικαστικών τεχνών ως προς τα οικολογικά δεινά του αιώνα μας βασίζεται στην ιδέα της επανάχρησης (upcycling). Δηλαδή στην χρησιμοποίηση εκ νέου υλικών που θεωρούνταν σκουπίδια με σκοπό την παραγωγή νέων αντικειμένων.

Με κινητήρια δύναμη την ιδέα της επανάχρησης οι μαθητές του ομίλου δραστηριοτήτων «Τέχνη και Φυσικό Περιβάλλον» του 16ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Λαμίας κατασκεύασαν ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο εξ ολοκλήρου από διαφημιστικά φυλλάδια και χαρτόνια κουτιών συσκευασίας και σας εύχονται καλές γιορτές με υγεία, αγάπη και ειρήνη για ένα βιώσιμο μέλλον.

Η διευθύντρια

Έφη Καρανικόλα