Επίσκεψη στο “Λαμιακό Τύπο”

Στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων και σε συνδυασμό με τη διαθεματική προσέγγιση των μαθημάτων της Γλώσσας και της Μελέτης Περιβάλλοντος για τα ΜΜΕ, οι μαθητές των Γ2 και Δ τάξεων επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του “Λαμιακού Τύπου”.

Τους μαθητές συνόδεψαν οι δασκάλες τους Τασούλη Νταίζη, Μπαλκούρα Σπυριδούλα και Διαμαντή Σταυρούλα.

Εκεί ξεναγήθηκαν από τον εκδότη της εφημερίδα κ. Ρίζο Σπύρο. Γνώρισαν από κοντά τα μυστικά της τυπογραφίας και εντυπωσιάστηκαν από τα εξελιγμένα και πολύπλοκα μηχανήματα εκτύπωσης.

Ο κ. Ρίζος απάντησε με ευγένεια σ’ όλες τις ερωτήσεις των μικρών μαθητών μας και στο τέλος τους χάρισε ένα μικρό δωράκι και το ημερήσιο φύλλο της εφημερίδας “Λαμιακός Τύπος”.

Τον ευχαριστούμε πολύ.