Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – 14/10/2014

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Πραγματοποιήθηκε σήμερα 14 Οκτωβρίου εκδήλωση αφιερωμένη στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η εκδήλωση ήταν προγραμματισμένη για 6 Οκτωβρίου αλλά αναβλήθηκε λόγω καιρικών συνθηκών. Το Υπουργείο Υγείας και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την ?παρεμβατική δυναμική? της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το 16ο ΔΣ Λαμίας φιλοξένησε τους μαθητές του 2ου ΔΣ Λαμίας και υλοποίησαν από κοινού πρόγραμμα που περιελάμβανε αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϋ, χάντμπολ και σκυταλοδρομίες.

Ο τρόπος οργάνωσης όλων των κινητικών δράσεων διασφάλισε την εφαρμογή της θεματικής της ημέρας «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Επίσης έγιναν προβολές ταινιών συναφούς θεματολογίας. Καλλιτεχνική ? εικαστική δημιουργία σχετική, όπως δημιουργία αφίσας και πανό.

Για το μήνυμα της ημέρας μίλησαν οι διευθυντές των σχολείων κ. Καρανικόλα Ευσταθία και Τάκης Παναγιώτης.

Στιγμιότυπα Εκδήλωσης