Εκπαιδευτική εκδρομή ΣΤ΄τάξης

Το σχολικό έτος 2018-19 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Τσιπλάκη Ιωάννα και Μαυράδα Βασιλική, πραγματοποιούν το πρόγραμμα: «Τοπική Ιστορία». Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος επισκέφτηκαν δρόμους και χώρους της Λαμίας που είναι συνδεδεμένοι με τον ήρωα της περιοχής μας Αθανάσιο Διάκο. Στον εκπαιδευτικό περίπατο που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11/10//2018 έγινε από τους μαθητές α) καταγραφή των οδών που τα ονόματά τους ήταν σχετικά με ονόματα ηρώων της Ελληνικής Επανάστασης.β) Πραγματοποίηση επίσκεψης στην Πλατεία Διάκου όπου υπάρχει και το άγαλμα του προαναφερθέντος ήρωα. γ) Επίσκεψη στο «κενοτάφιο» που είναι αφιερωμένο στον Αθανάσιο Διάκο.

Οι μαθητές μέσα από αυτή τη βιωματική διαδικασία κατανόησαν καλύτερα κάποια ιστορικά στοιχεία που συνδέονται με γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821.

[metaslider id=3761]