ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ(Άνω Μουσουνίτσα)

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης , στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Τοπική Ιστορία», πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Μουσείο του Αθανασίου Διάκου στη Μουσουνίτσα Φωκίδας. Αρχικά, επισκέφθηκαν το χώρο του Μνημείου του Αθανασίου Διάκου στην Αλαμάνα-χώρο όπου έγινε η ομώνυμη μάχη. Έτσι κατανόησαν τη σημαντικότητα της Γέφυρας και τον λόγο που ο ήρωας επέλεξε το συγκεκριμένο σημείο για να αντιμετωπίσει τους εχθρούς.
Στο Μουσείο ήρθαν σε επαφή με τα εκθέματα του: ένα αντίγραφο της στολής του Αθανασίου Διάκου και όπλα της εποχής. Διάβασαν επίσης και άκουσαν πληροφορίες για τον Αθανάσιο Διάκο από τον υπεύθυνο σχολικών δραστηριοτήτων, κ. Γεώργιο Σταυρόπουλο, ο οποίος τους μίλησε για τα ιστορικά γεγονότα που σχετίζονταν με τον ήρωα και την περιοχή.
Επίσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο χωριό και να δουν το σημείο που ήταν χτισμένο το σπίτι στο οποίο γεννήθηκε ο ήρωας. Το κυριότερο όμως ήρθαν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον και τα χρώματα του φθινοπώρου κι έμαθαν βιωματικά.
[metaslider id=3826]