Εκπαιδευτική επίσκεψη στις Κομποτάδες

Στις 12 Δεκεμβρίου 2018, οι μαθητές και των δυο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης, μαζί με τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων – Τσιπλάκη Ιωάννα & Μαυράδα Βασιλική – πραγματοποίησαν επίσκεψη στις Κομποτάδες, στα πλαίσια του προγράμματος Τοπικής Ιστορίας που εκπονούν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2018 – 2019 .

Εκεί οι μαθητές ενημερώθηκαν αλλά και παρουσίασαν οι ίδιοι  τα ιστορικά γεγονότα που έγιναν στην περιοχή , συναφή με  την Μάχη της Αλαμάνας.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν  τα γεωμορφολογικά στοιχεία της περιοχής και πως αυτά είχαν σχέση με τα ιστορικά γεγονότα της περιόδου αυτής.

[metaslider id=3967 cssclass=” alignnormal”]