Μύρισε ψωμί

Την Τετάρτη 27-11-19 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας με σύνθημα ΄΄Μύρισε ψωμί’’, επισκέφτηκαν τον παραδοσιακό φούρνο του κ. Αποκορίτη Δημήτρη, στο Παγκράτι Λαμίας.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές βιωματικά την προέλευση, τα διάφορα είδη αλευριού καθώς και τον τρόπο παρασκευής του ψωμιού.

Όλοι μας υποδέχτηκαν με χαμόγελα κι αφού φορέσαμε τις ποδιές μας και τους μαγειρικούς σκούφους, σηκώσαμε τα μανίκια μας και με περίσσιο ενθουσιασμό μάθαμε από τους ειδικούς πώς παρασκευάζεται το πεντανόστιμο ψωμί.

Το κέφι μας αμείωτο και οι δημιουργίες των παιδιών ευφάνταστες!

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να  εμπλακούν ενεργά στην απόκτηση της γνώσης και μέσω των προσωπικών τους εμπειριών να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο που τους περιβάλλει.

Ευχαριστούμε πολύ για τη φιλοξενία!

Οι δασκάλες των τάξεων:

Γιούλη Κρανιώτη