Οδηγίες λειτουργίας σχολείο

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί  γονείς,  σας ενημερώνουμε  ότι από την 1η Ιουνίου ξαναγυρίζουμε στο σχολείο. Προκειμένου να εξασφαλιστεί η ασφάλεια των μαθητών σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

• Ώρα  προσέλευσης των μαθητών 8.10π.μ. Αυστηρά χωρίς τη συνοδεία γονέων εντός του σχολικού χώρου και σε απόσταση 1,5 μέτρου από τους άλλους μαθητές με προορισμό απευθείας τις τάξεις.
  • Πρωινή προσευχή δε θα γίνεται στον προαύλιο χώρο αλλά μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας.
  • Δε θα λειτουργήσει το κυλικείο και το ολοήμερο.
  • Οι μαθητές θα χρησιμοποιούν αποκλειστικά τα προσωπικά τους αντικείμενα και θα έχουν μαζί τους τον δικό τους μαρκαδόρο για τον πίνακα. Επίσης θα έχουν το ατομικό τους μπουκαλάκι με νερό καθώς απαγορεύεται να πίνουν νερό από τις βρύσες.
  • Καλό θα ήταν να έχουν μαζί τους ένα αντισηπτικό για την προσωπική τους υγιεινή.
  • Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται ως εξής:

*Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 13.00μ.μ

*Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 13.05μ.μ

*Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 13.10μ.μ

*Δ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 13.15μ.μ

*Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 13.20μ.μ

*ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ: 13.25μ.μ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Η προσέλευση και η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται από την πλαϊνή πόρτα. Παρακαλούμε να τηρηθεί αυστηρά το παραπάνω ωράριο αποχώρησης για να αποφευχθεί ο συνωστισμός στην πόρτα και να εξασφαλιστεί η ασφάλεια των παιδιών.

Ο κύριος λόγος που ανοίγουν τα σχολεία είναι η πρακτική εξάσκηση των κανόνων υγιεινής και των μέτρων ασφαλείας, μέσα στην τάξη, στο προαύλιο, στην προσέλευση και στην αποχώρηση των μαθητών.