Εκδήλωση για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821

Οι σύλλογοι διδασκόντων των 16ου και 18ου Δημοτικών Σχολείων Λαμίας θα συν-εορτάσουν την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 την Τετάρτη 24/3/2021 στις 14.00 μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex.

200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821 (Η ελληνική επανάσταση του 1821 μέσα από την τέχνη. Πρόσωπα και γεγονότα) Η εκδήλωση περιλαμβάνει ιστορική αναδρομή των γεγονότων και παρουσίαση των προσώπων που πρωταγωνίστησαν στον απελευθερωτικό αγώνα.

Η Ελληνική Επανάσταση και ο αγώνας για την ελευθερία και την ανεξαρτησία, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για Έλληνες και ξένους ζωγράφους του 19ου αιώνα. Η ιστορική ζωγραφική του απελευθερωτικού αγώνα και η προσωπογραφία των πρωταγωνιστών – αγωνιστών, επώνυμων και ανώνυμων, έγινε τεκμήριο των γεγονότων. Παράλληλα θα ακουστούν τραγούδια σχετικά με τα γεγονότα και τα πρόσωπα.

Την παρουσίαση θα κάνει ο μουσικός των σχολείων Επαμεινώνδας Βεργιόγλου.