Υιοθεσία μαθητών/τριών Α’ τάξης από μαθητές/τριες Στ’

Την πρώτη εβδομάδα έναρξης του σχολείου μας τα παιδιά της Στ’ τάξης αποφάσισαν να βοηθήσουν τους μικρούς μαθητές/τριες της Α’ τάξης να προσαρμοστούν πιο εύκολα νιώθοντας ασφάλεια στο νέο σχολικό τους περιβάλλον. Έτσι, σκέφτηκαν, μέσα από διασκεδαστικές δραστηριότητες, ο καθένας από αυτούς να «υιοθετήσει» ένα παιδί της Α΄ τάξης!

Με τον τρόπο αυτό οι μικροί μαθητές ένιωσαν περισσότερη σιγουριά, αποδοχή και ζεστασιά ενώ ξέρουν ότι πλέον μπορούν να απευθύνονται και σε κάποιον άλλο εκτός από τους δασκάλους τους για οτιδήποτε τα απασχολεί. Ακόμη, οι μεγαλύτεροι μαθαίνουν να γίνονται πιο υπεύθυνοι, να φροντίζουν τους μικρότερους, να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, να λύνουν προβλήματα και να βιώνουν το αίσθημα της ικανοποίησης της προσφοράς.

*Για την ασφαλή διεξαγωγή των παρακάτω δραστηριοτήτων τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας για τον Cοvid-19

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:

Αθανασού Εβελίνα, Μπαούση Πηνελόπη (Α’1)

Δαφερέρα Δέσποινα (Α’2)

Καρασιώτα Έλενα (Στ’1)