Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης, INSAFE, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Εορτάζεται πάντα τη 2η ημέρα της 2ης εβδομάδας του 2ου μήνα του χρόνου!

Στο πλαίσιο της ημέρα αυτής οι μαθητές του σχολείου μας μέσα από το μάθημα των ΤΠΕ παρακολούθησαν ενημερωτικά βίντεο, συζήτησαν για τους κινδύνους του διαδικτύου, επισκέφτηκαν σχετικούς ιστότοπους και κατέγραψαν τους κανόνες και τις στάσεις που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο.

Σαν αποτέλεσμα των παραπάνω δραστηριοτήτων κάθε μαθητής δημιούργησε τη δική του ζωγραφιά, εκφράζοντας με τον τρόπο αυτό τη σημασία της ημέρας αυτής.