Παρακολούθηση σεμιναρίου εκπ/κών 16ου ΔΣ Λαμίας στο Κ.Π.Ε. ΣΟΥΦΛΙΟΥ

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας με θέμα: ” Οι περιπέτειες του μεταξοσκώληκα στη χώρα του μεταξιού”, οι εκπαιδευτικοί Δραζίνου Ιωάννα, Κουτσογιάννη Ξανθή, Καρμίρη Αλεξάνδρα επισκέφθηκαν το Κ.Π.Ε. Σουφλίου και παρακολούθησαν στις 18 – 20 Μαρτίου 2016 το σεμινάριο με θέμα: ” Αειφορικές Διαδρομές του Μεταξιού”.

Στο σεμινάριο έγινε αναφορά στην ιστορία του μεταξιού μέσα στο χρόνο, παρουσίαση του Bombyx mori, του γνωστού μεταξοσκώληκα (έντομο οικόσιτο, μεταξογόνο και ολομετάβολο) τα στάδια μεταμόρφωσής του, εκκόλαψη εκτροφή, φροντίδα, κλάδωμα,  ξεκλάδωμα, απόπνιξη (θανάτωση χρυσαλλίδας) και ανπήνιση (διαδικασία ξετυλίγματος της κλωστής απ΄ το κουκούλι).

Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε κουκουλόσπιτα, (σπίτια με ιδιόμορφη αρχιτεκτονική όπου γινόταν η παραδοσιακή σηροτροφία) σε Μουσείο μετάξης της περιοχής καθώς και σε μεταξουργείο.

Το σεμινάριο εμπλουτίστηκε με ποικίλες βιωματικές δράσεις.

Η εκπόνηση του προγράμματος θα ολοκληρωθεί στο τέλος του γ΄ τριμήνου του σχολικού έτους.

[metaslider id=2958]