Η Αυλή του Σχολείου μας, Αυλή της Καρδιάς μας!

Κατά το σχολικό έτος 2015-2016, προσπαθήσαμε να δώσουμε στα παιδιά μας  την ευκαιρία να δουν την αυλή του σχολείου μας όχι απλά σαν ένα χώρο που μπορούν να περπατήσουν, να τρέξουν και να συνομιλήσουν με τους συμμαθητές τους αλλά και σαν ένα χώρο όπου μπορούν να παίξουν  παιχνίδια, σε ομάδες ή και ατομικά, να γελάσουν και να αποφορτιστούν από την πνευματική κούραση των διδακτικών ωρών?

Ζωγραφίσαμε λοιπόν επιδαπέδια παιχνίδια όπως το φιδάκι, το πατητό, η τρίλιζα (κλασικά, παλιά παιχνίδια)  που μπορούν να ψυχαγωγήσουν τα παιδιά μας, να τα κρατήσουν μακριά από βίαιες συμπεριφορές και να τους χαρίσουν την χαρά και το χαμόγελο που μόνο τα παιχνίδια μπορούν να προσφέρουν!

Τα παιδιά αγκάλιασαν τα παιχνίδια με απίστευτη χαρά και  σε κάθε ευκαιρία έπαιξαν και ευχαριστήθηκαν με την ψυχή τους!

Και εμείς όμως οι εκπαιδευτικοί, είχαμε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε τα παιχνίδια στη διδασκαλία μας, δίνοντας ένα διαφορετικό ύφος στη διδακτική μας πρακτική.

Τα παιχνίδια δημιουργήθηκαν από την εκπ/κό των Αγγλικών κα Κοντοδήμου Κων/να.

[metaslider id=3107]