Επίσκεψη στις 21/2/2020 στην Προεδρική Φρουρά

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, οι μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν στις 21/2/2020 την Προεδρική Φρουρά.

Στην αρχή παρακολούθησαν από την υπεύθυνη αξιωματικό μια κατατοπιστική αναδρομή στην ιστορία της προεδρικής φρουράς μέσα στο χρόνο. Ακολούθησε η παρουσίαση κάθε τμήματος της στολής ξεχωριστά και η εξήγηση του συμβολισμού που υπάρχει. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τα υλικά, από το χρόνο που απαιτείται για την κατασκευή της στολής, αλλά και από τον συμβολισμό της. Μερικά παιδιά μάλιστα φόρεσαν ένα τσαρούχι.

Φεύγοντας φωτογραφήθηκαν με καμάρι με τους ευζώνους που ήταν έτοιμοι να ξεκινήσουν για τη βάρδια τους. Κάποιοι μαθητές έκαναν μαζί τους και άσκηση ακινησίας για μερικά λεπτά. Ύστερα όταν οι εύζωνες ξεκίνησαν, οι μαθητές και οι συνοδοί τους, τους ακολούθησαν και παρακολούθησαν με ενθουσιασμό και υπερηφάνια την αλλαγή φρουράς μπροστά στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη – Σύνταγμα.

[metaslider id=4801 cssclass=” alignnormal”]