“Από διαφορετικές μιλιές”, μια ταινία των Στ΄ τάξεων για την ενδοσχολική βία!

Το βίντεο δημιουργήθηκε από τους μαθητές των Στ΄ τάξεων του 16ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Λαμίας το σχολικό έτος 2021-2022 με σκοπό να παρουσιάσει και να θέσει προβληματισμούς σχετικά με τη διαφορετικότητα και την κακοποίηση (bullying) που μπορεί να δεχτεί μια μαθήτρια ή ένας μαθητής. Στο πλαίσιο των δράσεων για την Πανελλήνια μέρα κατά της Σχολικής βίας και Εκφοβισμού, 6 Μαρτίου, οι μαθητές/τριες του Στ’1 και Στ’2 δημιούργησαν μια ταινία μικρού μήκους η οποία πραγματεύεται το σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό που μπορεί να δεχτεί ένα παιδί μέσα στο σχολικό χώρο.

Το βίντεο αποτελεί ένα συνδυασμό θεατρικής δραματοποίησης και stop motion animation σε σενάριο των ίδιων των μαθητών! Μέσα από τη συγκεκριμένη διαδικασία τα παιδιά ευαισθητοποιήθηκαν, έβαλαν τον εαυτό τους στη θέση του άλλου, έμαθαν πως να αντιμετωπίζουν αντίστοιχες καταστάσεις και κατάφεραν να γίνουν δημιουργικά, αναπτύσσοντας παράλληλα και τη φαντασία τους.

Η ταινία έλαβε μέρος στο Διαγωνισμό “Λέμε όχι στο σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό” του British Council.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί:

Καρασιώτα Έλενα

Αθανασιάδου Ισιδώρα

Από διαφορετικές μιλιές full version from Elena Karasiota on Vimeo.