Συμμετοχή της Ε΄ τάξης του σχολείου μας στο 20ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών!

Το Σάββατο 9 Μαρτίου μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο 20ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών και ο ενθουσιασμός τους ήταν απερίγραπτος!

Παρουσίασαν πειράματα σχετικά με την πυκνότητα σε ένα κοινό διαφόρων ηλικιών και στη συνέχεια, γεμάτοι ενθουσιασμό και περιέργεια δοκίμασαν πειράματα που είχαν ετοιμάσει άλλες ομάδες συνομηλίκων τους.

Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές, μιας και τους έδωσε ακόμα την ευκαιρία να παρακολουθήσουν για πρώτη φορά ομιλίες επιστημόνων και να τους θέσουν ερωτήσεις.

Η συζήτηση για όσα προβλημάτισαν αλλά και όσα εντυπωσίασαν τα παιδιά δεν ολοκληρώθηκε στον χώρο του συνεδρίου, αλλά συνεχίστηκε στην τάξη μας!

Η μοναδική αυτή εμπειρία έθεσε σίγουρα ένα βοηθητικό λιθαράκι στη σχέση των μαθητών μας με τις Φυσικές Επιστήμες! Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε την οργανωτική επιτροπή και ιδιαίτερα τον κύριο Πάλλα, Πρόεδρο του Παραρτήματος Ανατ. Στερεάς /ΕΕΦ και συντονιστή της τοπικής οργανωτικής επιτροπής, για τη συνεργασία.

20ο Συνέδριο Φυσικής

IMG_20240309_125849
IMG_20240312_225744
IMG_20240309_103928
IMG_20240312_225711
IMG_20240309_125849 IMG_20240312_225744 IMG_20240309_103928 IMG_20240312_225711

Οι μαθητές της Ε΄ πιο κοντά στο βιβλίο!

Με αφορμή την ενότητα του μαθήματος της Γλώσσας «Βιβλία – Βιβλιοθήκες», οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν, συνοδεία των δασκάλων τους, τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Λαμίας και έμαθαν πληροφορίες για τον τρόπο οργάνωσής της και τους κανόνες που ισχύουν για τους επισκέπτες.

Επιπλέον, μέσα από το ιδιαίτερα ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Επαγγέλματα γύρω από τα βιβλία και τις Βιβλιοθήκες» είχαν την ευκαιρία να μάθουν πληροφορίες σχετικές με την εξέλιξη της γραφής και της ανατύπωσης ενός βιβλίου στην πορεία των χρόνων αλλά και να «ανακαλύψουν» όλους εκείνους που βρίσκονται πίσω από κάθε βιβλίο.

Επιστρέφοντας στο σχολείο, οι μαθητές έγιναν οι ίδιοι συγγραφείς, αφού έγραψαν και εικονογράφησαν το δικό τους «μικρό βιβλίο», στηριζόμενοι στις οδηγίες της δράσης Petits livres. Η συγκεκριμένη δράση, η οποία στηρίζεται στις παιδαγωγικές αρχές του Φρενέ και απέσπασε το 2007 βραβείο εκπαιδευτικής καινοτομίας, στοχεύει στην ελεύθερη έκφραση των μαθητών, στην ενίσχυση της συνεργασίας και του κινήτρου για μάθηση καθώς και στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης.